Katalog biblioteki

Katalog on-line z możliwością zamawiania, rezerwowania i sprawdzeniem stanu konta.

Ikonografia

Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego cyklicznie organizuje wystawy materiałów z własnych zbiorów. Dotychczas prezentowana była m.in., kartografia, grafika, prasa kaliska dokumenty życia społecznego.
Obecną wystawę poświęcamy kaliskiej ikonografii (czyli fotografii, pocztówkom oraz przezroczom) z I połowy XX wieku. Ekspozycja pt. „Śladami przeszłości… Dawne fotografie, pocztówki i przezrocza w zbiorach Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu” przygotowana została przez kierownika Działu Zbiorów Specjalnych Bogumiłę Celer.
Zaprezentowano unikalne niemieckie przezrocza z lat 1938-1942.
Przedstawiono fotografie z dawnych lat wykonane głównie przez kaliskich fotografów.
Szczególne miejsce na wystawie zajmują portrety kaliszan, którzy choć trochę związani byli z naszym miastem, przechowywane w zbiorach biblioteki. M.in. Cezarego Biernackiego, Adama Chodyńskiego, Haliny Kożuchowskiej, Tadeusza Kulisiewicza, Edwarda Staweckiego.
Największą część ekspozycji stanowi kolekcja pocztówek pogrupowanych tematycznie.
Widokówki zgromadzone na wystawie przedstawiają rynek, główne ulice, czy też mniej znane zakątki miasta. Na pocztówkach widzimy ważne dla Kalisza budynki: koscioły, cerkiew, szkoły, ratusz, teatr i inne dziś czasem trudne do rozponania. Ciekawie prezentują się na pocztówkach widoki znad Prosny. Pokazane zostały również zniszczenia wojenne miasta z 1914 roku.
Pokazano ponadto opracowania poświęcone pocztówkom z różnych miast i miasteczek Wielkopolski jak Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa, Odolanowa. Kalisz jak dotąd mimo bogatych zbiorów nie doczekał się podobnego opracowania.
Mamy nadzieję, że wystawa zaciekawi nie tylko historyków czy kolekcjonerów, ale wszystkich zainteresowanych przeszłością miasta. Zwracamy się do mieszkańcow Kalisza z prośbą o informowanie biblioteki o swoich kolekcjach lub też ewentualne przekazanie ich do zbiorów biblioteki (w darze lub w inej formie). Tym, którzy to uczynili serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji i życzymy niezapomnianych wrażeń z wędrówki do pełnych uroku dawnych lat.

...

....

...

..

 

Informacje
Kontakt telefoniczny:

Wypożyczalnia
(62) 766 77 54
Czytelnia
(62) 767 68 83
PBP Książnica Pedgogiczna w Kaliszu , 62-800 Kalisz ul.Nowy Świat 13
godziny otwarcia pn. - pt. 9-19, sobota 9-14