GROMADZIMY - OPRACOWUJEMY -  UDOSTĘPNIAMY- INFORMUJEMY - WSPOMAGAMY

Wystawa prac Mariana Ozdowskiego w KP

9 lutego 2018 r. w holu Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Mariana Ozdowskiego. Współorganizatorem wystawy jest Towarzystwo Miłośników Kalisza, kuratorem – kierownik Działu Magazynów i Konserwacji Zbiorów Marcin Mikołajczyk. Wyeksponowano ponad 40 obrazów o tematyce kaliskiej. Wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez dr Bogumiłę Celer sfinansowany przez Towarzystwo Miłośników Kalisza.

Obok prac Mariana Ozdowskiego odwiedzający Bibliotekę mogą podziwiać prace artystyczne, wykonane przez panie Grażynę Adamkiewicz i Marię Wolf z Sekcji Rękodzieła Artystycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „CALISIA”.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do końca marca.

 MARIAN OZDOWSKI – urodził się w 1934 r. w Kaliszu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Preferuje malarstwo olejne. Ulubione tematy: pejzaż, martwa natura i architektura. Chętnie maluje zabytki Kalisza. W swoim dorobku ma 2238 udokumentowanych obrazów olejnych, akwarel, rysunków tuszem, węglem, ołówkiem i kredkami. Brał udział w 30 wystawach indywidualnych, 128 zbiorowych oraz 68 plenerach malarskich w Polsce i na Ukrainie. Prace artysty znajdują się  w kolekcjach prywatnych w Polsce, USA, Niemczech, Francji, Austrii, Holandii i na Ukrainie. Laureat wielu nagród m. in.: Medal „Błękitnego Gryfa”, III nagroda w konkursie „Pejzaże Wielkopolski” oraz wyróżnień: Brzezińskiej Fundacji Kultury i Rekreacji, Wojewody Wielkopolskiego, Komendanta Głównego Policji oraz Prezydenta Miasta Kalisza. Członek: Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Silesja TAK-ART w Tychach, członek-założyciel Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury w Poznaniu. Wieloletni wiceprezes Towarzystwa Miłośników Kalisza. Pomysłodawca i organizator Galerii „Wieży Ciśnień” w Kaliszu. Od wielu lat wspiera akcje charytatywne na terenie całego kraju, przekazując swoje obrazy.