KATALOGI ONLINE

Dział Gromadzenia proponuje

 

 

Czasopismo kaliskich bibliotekarzy

 

___________________

 

 

 

 

KSIĄŻKI

I ty możesz być super tatą / Dorota Zawadzka. - Warszawa : TVN, cop. 2007.
Hasła przedmiotowe: Wychowanie w rodzinie - wydawnictwa popularne, Ojcostwo - psychologia - wydawnictwo popularne
Sygnatura: II 157554

Publikacja adresowana jest do ojców, przyszłych i tych, którzy mają już dzieci, ale jeszcze niepewnie czują się w swojej roli. Autorka przedstawia i pokazuje, jak wdzięczna i ważna jest rola ojca. Pomaga zrozumieć, co zmienia się w rodzinie w momencie pojawienia się dziecka. W poradniku tym czytelnik znajdzie szereg wskazówek, jak budować wzajemne zaufanie w relacjach z dziećmi oraz jak zaspokajać ich potrzeby. Dowie się jak bawić się z dziećmi, żeby czas spędzony z nimi był wartościowym, twórczym i radosnym przeżyciem. 

Lekturę polecamy każdemu ojcu.

Ojciec a wychowanie dziecka / Kazimierz Pospiszyl. - Warszawa : Wydawnictwo Akademickie "Żak" Teresa
i Józef Śniecińscy, cop. 2007.
Hasła przedmiotowe: Ojcostwo - psychologia, Wychowanie w rodzinie
Sygnatura: II 150596

Książka ta to kompendium wiedzy na temat ojcostwa, w którym autor wnikliwie opisuje funkcje wychowawcze pełnione przez ojca w rodzinie. Omawia m. in.:  specyficzne cechy roli ojca
w wychowaniu, ojcostwo w ujęciu badań i obserwacji porównawczych,  wpływ ojca na rozwój dziecka: rozwój moralny, umysłowy oraz orientacji płciowej. Ponadto opisuje problemy, trudności
i pułapki roli
ojczyma. Autor  przedstawia szeroko i dogłębnie rolę i znaczenie ojcostwa w życiu mężczyzny.

 

Ojcowie a kariera : sposób na uzyskanie równowagi / Thomas Gesterkamp ; przeł. Joanna Procek. - Warszawa : "Pax", cop. 2009. (Wychowanie Bez Porażek)
Hasła przedmiotowe: Ojcostwo - psychologia - wydawnictwa popularne, Wychowanie w rodzinie - wydawnictwa popularne
Sygnatura: I 24062

„Zrobić karierę w zawodzie, uczestnicząc jednocześnie w wychowaniu dziecka, to wyzwanie przekraczające możliwości większości mężczyzn”. Autor opisuje dylematy współczesnego taty, który próbuje zrobić karierę, uczestnicząc jednocześnie w wychowaniu swojego dziecka. Jest to wyzwanie przekraczające możliwości większości mężczyzn. Publikacja przedstawia konkretne historie ojców, opisuje różne sposoby rozwiązywania ojcowskich problemów, często rewolucyjnych wobec tradycyjnego modelu rodziny.

 

 

 

Oprac. Aldona Zimna, Zespół wspomagania szkół i placówek oświatowych

ARTYKUŁY Z CZASOPISM

Tato, co Ty na to..., czyli tata w przedszkolu / Agnieszka Bukowińska // Wychowanie w Przedszkolu. – 2018, nr 6 s. 46-53.

Tematem opracowania jest rola współpracy wychowawców edukacji przedszkolnej z rodzicami, a w szczególności
z ojcami. Autorka artykułu podaje przykłady działań
w jakich czynny udział winni brać ojcowie na etapie edukacji przedszkolnej dzieci. Ponadto artykuł został wzbogacony o scenariusz lekcji mający na celu wsparcie całościowego rozwoju dzieci, a także ukazanie istotnych wartości w życiu człowieka, których źródłem jest rodzina.

Dla mamy i taty – uroczystość przedszkolna / Ewelina Mazur // Wychowanie Muzyczne. – 2015, nr 3 s. 12-17.

 

Publikacja stanowi scenariusz zajęć z przeznaczeniem dla dzieci na poziomie edukacji przedszkolnej z okazji Dnia Matki i Ojca. Opracowanie może stać się doskonałą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli-bibliotekarzy, a także nauczycieli edukacji przedszkolnej i muzycznej, bowiem zawiera ono przykłady piosenek wraz z nutami, które można wykorzystać podczas uroczystości.

Tata na medal / Aneta Winczewska // Życie Szkoły. – 2016, nr 5 s. 14-16.

 

W artykule opisane zostały pomysły na wykonanie przez dzieci upominków dla ojców z okazji ich święta. Opracowanie stanowi świetną podpowiedź dla nauczycieli na przeprowadzenie zajęć plastycznych z dziećmi, a dodatkowo może być źródłem inspiracji przy organizowaniu Dnia Ojca w szkole.

 

 

Oprac. Róża Pomiecińska, Zespół wspomagania szkół i placówek oświatowych