KATALOGI ONLINE

Dział Gromadzenia proponuje

 

 

Czasopismo kaliskich bibliotekarzy

 

___________________

 

 

 

 

Walczyli o niepodległą Polskę


W dniu 15 stycznia br. w Książnicy Pedagogicznej odbyło się spotkanie z cyklu Znani/nieznani Wielkopolanie – ocalić od zapomnienia. Wykład zatytułowany „Walczyli o niepodległą Polskę”, poświęcony żołnierzom regionu kaliskiego, zaprezentowała pani Jadwiga Miluśka-Stasiak – bibliotekarka, regionalistka, związana zawodowo z Gminną Biblioteką Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku, współzałożycielka Towarzystwa Przyjaciół Opatówka, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu.

Prelegentka przedstawiła m. in. historię Opatówka i okolic z lat 1914 – 1921 oraz sylwetki żołnierzy różnych formacji, biorących udział
w walkach o niepodległą Polskę. Temat ten zgłębiła w niedawno wydanej publikacji, powstałej w oparciu o archiwa rodzinne okolicznych mieszkańców. Uczestnikami spotkania byli bibliotekarze, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia” oraz zainteresowani czytelnicy. Seminarium zostało zorganizowane w ramach współpracy Książnicy Pedagogicznej z UTW.