Katalog biblioteki

Katalog on-line z możliwością zamawiania, rezerwowania i sprawdzeniem stanu konta.

Otwarcie pracowni artystycznej Władysława Kościelniaka

Dnia 8 listopada, o godzinie 13:00, miało miejsce uroczyste otwarcie pracowni artystycznej Władysława Kościelniaka, odtworzonej w budynku Książnicy Pedagogicznej. Władysław Kościelniak był jednym z najbardziej znanych i cenionych kaliskich artystów plastyków oraz zapalonym regionalistą. Jego prace wzbogacają zbiory wielu instytucji oraz osób prywatnych w kraju i za granicą. Zawartość pracowni Kościelniaka przekazana została bibliotece zgodnie z życzeniem samego artysty, by po jego śmierci materiały trafiły do Książnicy Pedagogicznej, co stanowi dla nas ogromny zaszczyt. Akt przekazania został podpisany przez Władysława Kościelniaka w kaliskim ratuszu w 2006 roku.
W zrekonstruowanej pracowni znalazł się ciekawy księgozbiór twórcy, w którym można znaleźć wiele książek, często niespotykanych w bibliotekach oraz dorobek artystyczny mistrza w postaci grafik, rysunków i obrazów olejnych. Biurko
i szuflady stanowiące wyposażenie pracowni kryją także obszerny zbiór zdjęć prywatnych oraz fotografii dokumentujących miejsca odwiedzone przez artystę. Odtworzenie oryginalnego wyglądu pracowni było możliwe dzięki dokładnej dokumentacji fotograficznej.
Wśród tłumnie przybyłych na uroczystość nie zabrakło syna Władysława i Janiny Kościelniaków, Cypriana. Obecni byli także przedstawiciele Samorządu Kaliskiego, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Zbigniew Włodarek oraz radny PO, Dariusz Grodziński. Panią Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marzenę Wodzińską, reprezentował Jerzy Szukalski.
W pracowni, będącej pod opieką Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pedagogicznej, będą odbywały się poświęcone artyście wykłady i prelekcje, skierowane głównie do kaliskiej młodzieży.
Pracownia znajduje się w sali 22 na II piętrze biblioteki i można ją zwiedzać w godzinach otwarcia Książnicy, tj. od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00 i w soboty w godz. 9:00-14:00, po wcześniejszym umówieniu się.

Tekst: Anna Wojtynka
Fot.: Ewa Obała


Informacje
Kontakt telefoniczny:

Wypożyczalnia
(62) 767 68 83
Czytelnia
(62) 767 68 83

Biblioteki Pedagogiczne Wielkopolski


1. PBP Konin
2 PBP Poznań
3 Centrum Doskonalenia Nauczycieli BP w Pile
4 Centrum Doskonalenia Nauczycieli PBP w Lesznie
PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu , 62-800 Kalisz ul. Południowa 62
godziny otwarcia pn. - pt. 9-19, sobota 9-14