Katalog biblioteki

Katalog on-line z możliwością zamawiania, rezerwowania i sprawdzeniem stanu konta.

NOC BIBLIOTEK - 3 czerwca 2017 r.

W sobotę 3 czerwca 2017 r. obchodziliśmy Noc Bibliotek. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem „Czytanie porusza” i było to jej III wydanie krajowe. Książnica wzięła udział w akcji po raz drugi. Imprezę otworzyła p. wicedyrektor, prof. dr hab. Ewa Andrysiak.

Pierwszym punktem programu był wernisaż wystawy „Twórczość niejedną ma twarz” w odsłonie prac artystycznych studentów sekcji malarstwa artystycznego, rękodzieła i fotografii Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia” w Kaliszu. Ekspozycja znajdująca się w holu głównym na parterze będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia br. Swój wernisaż miała także wystawa przewodników turystycznych i książek podróżniczych ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej, „Jeśli nie Kamerun, to co…”, dostępna w wypożyczalni.

W pracowni artystycznej Władysława Kościelniaka przygotowano wystawkę „Bliżej świata: wystawa książek i fotografii o tematyce podróżniczej z pracowni Władysława Kościelniaka”. Obie ekspozycje były nawiązaniem do obchodzonego w 2017 r. w Kaliszu, Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego, wielkiego podróżnika wywodzącego się z naszego miasta.

Dział zbiorów specjalnych przygotował także ekspozycję „Signum Libri Decorum. Ekslibrisy polskich bibliotek w zbiorach specjalnych Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu (wybór)”, którą można oglądać w holu na II piętrze. Poza wystawami, biblioteka przygotowała szereg atrakcji. Pierwszą z nich był wykład E. Andrysiak „Kolej na kolorowanie!... czyli «pozytywna regresja»”, poświęcony fenomenowi kolorowanek dla dorosłych. Podczas prelekcji można było poddać się beztroskiej zabawie w kolorowanie. Kolejny punkt programu to zajęcia przygotowane przez Mariolę Śmiecińską i Jerzego Wasilkowskiego, „«Zwiedzamy i poznajemy inne kultury» – Jak znaleźć dobrą informację w Internecie?” połączone z warsztatami „Popraw swoje zdjęcie z wakacji w programach graficznych Microsoft”.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy przez studentów UTW. Uczestnicy chętnie korzystali ze stałych atrakcji oferowanych przez Książnicę, ekspozycji „Z bibliotekarskiego lamusa” i „Z wizytą w dawnej szkole” dostępnych w dziale zbiorów specjalnych, czy w przypadku młodszych gości – ulokowanego w wypożyczalni, kącika malucha. Tradycyjnie, można było zakupić wydawnictwa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Nocy towarzyszyła akcja „Przynieś – zabierz książkę”.

Po zakończeniu przewidzianych programem zajęć, odbyła się druga, mniej oficjalna część wieczoru, czyli „Wieczorne rozmowy nie tylko o książce i nie tylko przy kawie”, podczas której można było zagrać w gry planszowe i karciane, przy dźwięku płyt winylowych, kawie i ciastku. Impreza trwała od godz. 18:00, do ok. 23:00.

Tekst: A. Wojtynka.

Fot.: M. Marciniak, E. Obała, J. Szymańska.

  

Informacje
Kontakt telefoniczny:

Wypożyczalnia
(62) 767 68 83
Czytelnia
(62) 767 68 83

Biblioteki Pedagogiczne Wielkopolski


1. PBP Konin
2 PBP Poznań
3 Centrum Doskonalenia Nauczycieli BP w Pile
4 Centrum Doskonalenia Nauczycieli PBP w Lesznie
PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu , 62-800 Kalisz ul. Południowa 62
godziny otwarcia pn. - pt. 9-19, sobota 9-14