KATALOGI ONLINE

Dział Gromadzenia proponuje

 

 

Czasopismo kaliskich bibliotekarzy

 

___________________

 

 

 

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA – to hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek. Ta ogólnopolska akcja rozpoczyna się zawsze 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Tydzień ten jest okazją do promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

8 Maja

W Dniu Bibliotekarza i Bibliotek odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu wzięli udział w zajęciach z kaligrafii i obejrzeli eksponaty związane z dawną szkołą, zgromadzone na wystawie "Szkolnej ławy czar".

9 Maja

Wczorajsze przedpołudnie spędzili u nas czwartoklasiści Szkoły Podstawowej w Zbiersku. Wizytę rozpoczęli w Dziale Gromadzenia, Opracowania i Uzupełniania Zbiorów, gdzie poznawali tajniki pracy biblioteki, śledząc drogę jaką musi przebyć książka zanim trafi na półkę. Następnie odwiedzili Dział Zbiorów Specjalnych, gdzie obejrzeli eksponaty związane z dawną szkołą oraz najcenniejsze, niedostępne na co dzień zasoby Książnicy, jak np. starodruki, dziewiętnastowieczną prasę kaliską czy kolekcje starych pocztówek
i fotografii. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie pracowni artystycznej Władysława Kościelniaka, podczas którego uczniowie mieli okazję wysłuchać krótkiej prelekcji na temat życia i twórczości artysty. W czytelni dzieci poznały ciekawe książki i czasopisma, wśród których największym zainteresowaniem cieszył się Międzynarodowy Słownik Webstera i wydawnictwa miniaturowe. Ciekawość wzbudził też czytnik mikrofilmów, na którym uczniowie mogli przejrzeć czasopismo "Kaliszanin", oglądane przez nich wcześniej w Dziale Zbiorów Specjalnych, w wersji papierowej. W wypożyczalni mieli okazję poznać bibliotekę zarówno z perspektywy czytelnika, jak i bibliotekarza.
Z pomocą pracownika Książnicy wyszukiwali i rezerwowali książki w systemie bibliotecznym SOWA, odszukiwali zamówione przez siebie pozycje na półkach magazynu, a następnie wypożyczali. Poniżej prezentujemy fotorelację z tego pełnego wrażeń dnia.

10 Maja

"Adam Asnyk w Kaliszu i o Kaliszu" - na tytułową prelekcję zaprosiliśmy dziś, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Zajęcia poprowadziła Mariola Śmiecińska.

11 Maja

W piątek 11.05.2018r. w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbywał się finał konkursu czytelniczego SZKOLNA LIGA CZYTELNIKÓW.
W rywalizacji uczestniczyły 32 osoby w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestnicy z klas 1-3 pisali test ze znajomości lektury Miry Jaworczakowej „Jacek, Wacek i Pankracek”, a z klas 4-6 musieli wykazać się znajomością książki Hanny Ożogowskiej „Dziewczyna
i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek”.
Po godzinnych zmaganiach dzieci posiliły się poczęstunkiem sponsorowanym przez Bu'a Caffe w Kaliszu. Następnie zwiedziły Dział Zbiorów Specjalnych, pracownię Władysława Kościelniaka oraz zapoznały się z pracą wypożyczalni i czytelni.

14 Maja

W poniedziałek 14 maja odwiedzili nas uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 6 w Kaliszu. Dzieci wzięły udział w zajęciach pt. "Z jakich podręczników uczyli się wasi pradziadkowie?" oraz w lekcji kaligrafii.
Następnego dnia gościliśmy uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej w Zbiersku, którzy zgłębiali tajniki pracy w bibliotece oraz odbyli lekcję kaligrafii.
Wszystkim szkołom, które wzięły udział w organizowanych przez nas przedsięwzięciach z okazji Tygodnia Bibliotek.

16 maja

Dnia 16 maja 2018 r. Książnicę odwiedzili uczniowie klasy piątej ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Kaliszu. Dzieci wzięły udział w zajęciach pt. „Jak powstaje czasopismo?”, które poprowadziła Róża Pomiecińska.