Katalog biblioteki

Katalog on-line z możliwością zamawiania, rezerwowania i sprawdzeniem stanu konta.

Wystawa 65 lat minęło
 

Ekspozycja pokazuje jak biblioteka zmieniała się wraz z upływem czasu oraz jak urastała do rangi jednej z najlepszych bibliotek pedagogicznych.
Wystawa powstała w oparciu o fotografie obrazujące działalność biblioteki w minionym 65-leciu. Prezentujemy sylwetki ludzi, którzy tworzyli bibliotekę. Są to kolejni dyrektorzy oraz bibliotekarze, którzy swoją postawą i zaangażowaniem zapracowali na miano zasłużonych.
Kolejne antyramy prezentują historię i współczesność biblioteki, pokazany został budynek biblioteki oraz poszczególne działy. Nie zapomniano oczywiście o filiach, które w działalności Książnicy odgrywają znaczącą rolę.
Ekspozycja pokazuje także wybrane konferencje i sesje organizowane bądź też współorganizowane przez bibliotekę począwszy od 1977 r. Prezentujemy ponadto cykliczne wystawy, które odbywały się w bibliotece.
Szczególne miejsce na wystawie zajmują darczyńcy. Bardzo doceniamy ich hojność, bo to dzięki nim powiększamy zbiory naszej biblioteki o cenne i unikalne materiały.
W gablotach mogą Państwo obejrzeć materiały z tzw. „bibliotecznego lamusa” czyli np. dawną legitymację biblioteczną, pierwszą księgę inwentarzową czy też pierwszą książkę w zbiorach. Pokazujemy również to czym możemy się pochwalić, czyli wydawnictwa biblioteki (w wyborze) oraz cymelia ze zbiorów specjalnych i cenny księgozbiór.
Głównym celem wystawy była próba przybliżenia Państwu przeszłości biblioteki. Podobno „z przeszłości trzeba czerpać to, co piękne, to piękno należy rozważać, by pięknie obecnie żyć i budować lepszą przyszłość”. Przygotowując wystawę staraliśmy się więc wybrać to co piękne z jej historii.
Zapraszam więc Państwa serdecznie na chwilę refleksji. Ekspozycja prezentowana jest w siedzibie Książnicy przy ul. Południowej 62.
Kuratorkami wystawy są Bogumiła Celer i Aldona Zimna.

 

 

Informacje
Kontakt telefoniczny:

Wypożyczalnia
(62) 767 68 83
Czytelnia
(62) 767 68 83

Biblioteki Pedagogiczne Wielkopolski


1. PBP Konin
2 PBP Poznań
3 Centrum Doskonalenia Nauczycieli BP w Pile
4 Centrum Doskonalenia Nauczycieli PBP w Lesznie
PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu , 62-800 Kalisz ul. Południowa 62
godziny otwarcia pn. - pt. 9-19, sobota 9-14