Katalog biblioteki

Katalog on-line z możliwością zamawiania, rezerwowania i sprawdzeniem stanu konta.

KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI
26.03.2015R.

 

Kira Gałczyńska, córka Konstantego Ildefonsa i Natalii Gałczyńskich, wybrała Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu jako beneficjenta cennego daru, jakim jest spuścizna po jej matce.
Przekazanie daru miało miejsce 22 kwietnia 2015 r. w nowej siedzibie biblioteki przy ul. Południowej 62.
Otrzymana przez bibliotekę kolekcja zawiera interesujące dokumenty rodzinne pochodzące z XIX oraz początków XX w. (wśród nich zaproszenie na ślub rodziców Natalii – Wiery i Konstantego Awałowów, które informuje, iż ceremonia odbyła się w 1904 r. w kaliskiej pułkowej cerkwi; pożółkłe od upływu czasu, depesze gratulacyjne, jakie nadeszły do młodej pary z wielu miast rosyjskiego imperium, czy też indeks brata Natalii – Mikołaja Awałowa z Politechniki Warszawskiej z 1924 r.; a także liczne fotografie, ukazujące życie w międzywojennym Kaliszu rodziny Awałowów, część z nich wykonana w renomowanych wówczas kaliskich atelier: M. Raczyńskiego, Nemo, Dyzmy). Spuścizna obejmuje ponadto materiały osobiste Natalii Gałczyńskiej (m.in. legitymację członkowską Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, fotografie portretowe, zdjęcia z podróży, wycinki prasowe, ciekawą korespondencję, wśród adresatów i nadawców oprócz „Kota” czyli K. I. Gałczyńskiego oraz Kiry Gałczyńskiej pojawiają się takie nazwiska, jak: Halina Sutarzewicz, Jan Wegner, Halina Krzyżanowska.)
W skład kolekcji wchodzą ponadto cenne rodzinne pamiątki: maleńki naparstek ze srebra, płaska skarbonka również ze srebra, którą Natalia otrzymała od swego ojca, a także zabytkowa filiżanka. Część ofiarowanych materiałów, jak mówi sama K. Gałczyńska, ocalała dzięki jej babci. Wiera Awałow, w czasie II wojny „wszystkie swoje skarby: zdjęcia, dokumenty, pamiątki” głównie związane z Kaliszem schowała do torebki, z którą nie rozstawała się opuszczając powstańczą Warszawę. O historii tej możemy również przeczytać w wznowionej
w 2014 r. książce „Srebrna Natalia”.
Dar został włączony do Zbiorów Specjalnych Książnicy, po opracowaniu kolekcja będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym.

Kirze Gałczyńskiej oraz inicjatorce przekazania materiałów do Książnicy – Annie Tabace serdecznie dziękujemy.

 


 

Informacje
Kontakt telefoniczny:

Wypożyczalnia
(62) 766 77 54
Czytelnia
(62) 767 68 83

Biblioteki Pedagogiczne Wielkopolski


1. PBP Konin
2 PBP Poznań
3 Centrum Doskonalenia Nauczycieli BP w Pile
4 Centrum Doskonalenia Nauczycieli PBP w Lesznie
PBP Książnica Pedgogiczna w Kaliszu , 62-800 Kalisz ul. Południowa 62
godziny otwarcia pn. - pt. 9-19, sobota 9-14