Europejskie Dni Dziedzictwa! Pod hasłem „Dziedzictwo Oświatowe. Szlaki, sieci, połączenia”

Za nami fascynujące wydarzenie zorganizowane przez Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego
w Kaliszu w ramach Europejskie Dni Dziedzictwa! Pod hasłem „Dziedzictwo Oświatowe. Szlaki, sieci, połączenia” mogliśmy zgłębiać historię edukacji i jej wpływ na rozwój społeczny dzięki interesującym prelekcjom i wystawom.
Gości powitała dyrektor biblioteki Jolanta Nowosielska.
Pierwszym punktem naszego spotkania był spektakl „Ala ma kota” w hołdzie Marianowi Falskiemu.
Było to pełne humoru, wzruszeń i edukacyjnych wspomnień przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu pod opieką pani Barbary Łęgowskiej.
Następnie:
Dr Bogumiła Celer wprowadziła nas w tematykę muzeów oświatowych w Polsce i na świecie, ukazując ich rolę w popularyzacji wiedzy o przeszłości szkolnictwa.
Prof. UK dr hab. Piotr Gołdyn – historyk zabrał nas w podróż po źródłach do dziejów szkolnictwa w Polsce XX wieku, analizując m.in. sprawozdania szkolne i protokoły z rad pedagogicznych – to była prawdziwa lekcja historii!
Katarzyna Figurska z Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi przedstawiła krótki zarys rozwoju muzeum oraz jego bogate zbiory.
Ewa Maląg, dyrektor Muzeum Elementarza im. prof. Mariana Falskiego, opowiedziała o historii i działalności tego wyjątkowego miejsca, które jest strażnikiem edukacyjnych tradycji.
Wydarzenie uświetniły wystawy „Elementarz dobrych wspomnień” – z Muzeum Elementarza i „Artefakty oświatowe ze zbiorów Książnicy” -kurator dr Bogumiła Celer To była niesamowita podróż w przeszłość, pełna inspirujących wątków i refleksji nad edukacją dawną i współczesną!

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach z dziedzictwem oświatowym!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content