XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej
„Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbył się od 1 do 7 czerwca. Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu przez cały tydzień celebrowała to święto wraz z najmłodszymi i ich opiekunami z kaliskich szkół i przedszkoli.
W pierwszym dniu (dzięki sztucznej inteligencji) – rozpoczęliśmy piosenką i najpiękniejszymi życzeniami z okazji Dnia Dziecka. Pięciodniowy cykl wydarzeń zainaugurowało spotkanie z Księgarnią Tuliszków. Zajęcia rozpoczęliśmy czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Następnie zostały przeprowadzone warsztaty z książką w roli głównej dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Władysława Kościelniaka. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka i kto ją tworzy, wykonując przy tym wyjątkowe zakładki oraz strony tytułowe do książek.
W drugim dniu obchodów OTCD świetnie bawiliśmy się wspólnie ze Strażą Miejską Kalisza oraz dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Jacka i Agatki. Odbyły się zajęcia z książeczką „Cebulek opowiada jak straż miejska dzieciom pomaga” utrwalające zasady bezpieczeństwa na drodze. Nie zabrakło także czytania „Lokomotywy”.
W trzecim dniu ogólnopolskiego świętowania czytania dzieciom gościliśmy w bibliotece wielką przyjaciółkę dzieci i książek – Małgorzatę Swedrowską. To ceniona autorka książek dla dzieci, któa publikuje także dla nauczycieli i bibliotekarzy. Jest pedagożką, wykładowczynią, nauczycielką, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego. Podczas spotkania entuzjastycznie opowiadała dzieciom o książkach, zachęcając je tym sam do wspólnego czytania. Nie zabrakło wyliczanek i krótkich wierszyków oraz interesujących pytań do naszego gościa. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z polsko-ukraińskich klas: ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego. Ponadto wszystkich czytelników zachęciliśmy do obejrzenia zapisu webinarium na stronie ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom z Małgorzatą Swędrowską, która podpowiada jak zaszczepić miłość do książek wśród naszych milusińskich.
W czwartkowy poranek w Książnicy odbył się kosmiczny spektakl. Gościem specjalnym był Daniel Stasiak, który zaprosił małych czytelników oraz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych do Planetarium Astro Arena. Spotkanie rozpoczęliśmy od „męskiego czytania” „Lokomotywy” Tuwima. Następnie zaprezentowane zostały dzieciom różne publikacje dotyczące kosmosu i wszechświata. Pan Daniel opowiedział dzieciom o swojej książce „Bóg, ja i Wszechświat” i zabrał dzieci z Niepublicznego Przedszkola Kid’s Academy oraz uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej „Olanka” do planetarium w niesamowitą, kosmiczną podróż. Emocjom i wrażeniom nie było końca.
Ostatni dzień poświęcony został sztuce, zarówno tej użytkowej, rękodzielniczej, jak i malarskiej i muzycznej. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęliśmy od aktorskiego odczytania wiersza „Lokomotywa” przez ucznia Mikołaja i nauczycielkę, panią Barbarę. Następnie zachęciliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu, do przeczytania książki Katarzyny Rygiel „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie” która zdobyła I nagrodę w tegorocznym, VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Książnica może pochwalić się już zdobytym autografem autorki i życzeniami dla naszych małych czytelników. Wydarzenie wzbogacił ponadto udział słuchaczek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia”. Panie zaprezentowały swoje artystyczne prace. Następnie uczniowie wykonali własnoręcznie tygrysie maski i wzięli udział w czytelniczej zabawie z lokomotywą. Później zwiedzili szczególne miejsca, które znajdują się w naszej bibliotece i mają bezpośredni związek ze sztuką. Najpierw zwiedziliśmy pracownię artystyczną Władysława Kościelniaka – miejsce, które służy pielęgnowaniu pamięci o jednym z najwybitniejszych kaliskich artystów plastyków, kronikarzu Kalisza. Potem przenieśliśmy się w czasie, podziwiając eksponaty w bibliotecznej sali muzealnej „Szkolnej ławy czar”, próbując swoich sił w pisaniu gęsim piórem. Ostatnim elementem było zapoznanie się z galerią wystawienniczą Książnicy i wystawą pt. „Siostry Wiłkomirskie. Rocznicowe wspomnienia o Marii i Wandzie. Ikony polskiej kultury muzycznej w świetle spuścizny Wiłkomirskich ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu”.
We wszystkich zajęciach udział wzięło blisko 250. uczestników: przedszkolaków, uczniów, bibliotekarzy, nauczycieli, wychowawców oraz gości specjalnych. Koordynatorem spotkań XXIII OTCD w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego była Aldona Zimna – kierownik działu udostępniania zbiorów, liderka propagująca na co dzień kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” oraz regularne czytanie najmłodszym w domu, w szkole i bibliotece. Był to niesamowity czytelniczy maraton, pełen wrażeń dla nas wszystkich, małych i dużych.