„Czytamy z sercem”

W dniach 29 września do 5 października braliśmy udział w Ogólnopolskiej Akacji Czytelniczej
„Czytamy z sercem” ogłoszonej przez Małgorzatę Ficoń , stronę Między Regałami , Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filię w Pszczynie i II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Uczestniczyli w niej uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim.
Celem akcji jest promocja literatury i czytelnictwa oraz poszerzenie wiedzy na temat jednego
z najważniejszych organów w ciele człowieka – serca oraz rozwijanie wrażliwości na potrzeby chorych oraz zwrócenie uwagi na profilaktykę chorób serca.

Książnica przyłączyła się do akcji proponując realizację zajęć czytelniczo-plastycznych, głośne czytanie tekstów o sercu, przedstawienie przez uczniów scenki związanej z sercem. W ramach „spaceru serc” uczniowie klasy VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Blizanowie i pracownicy Książnicy Pedagogicznej propagowali literaturę związaną z sercem wśród uczniów, pracowników Urzędu Gminy w Blizanowie, seniorów Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu oraz czytelników PBP Książnicy Pedagogicznej.

Uczestnicy finału akcji w Blizanowie oraz mieszkańcy DPS-u otrzymali serduszka z cytatami i recepty „na szczęście” np. na miłość, życzliwość. Podczas finału akcji w Blizanowie uczniowie mogli przypomnieć sobie podstawowe zasady pierwszej pomocy zaprezentowane przez pracownika z Ośrodka Zdrowia.
Obejrzeli także scenkę zaczerpniętą z „Dziewczyny o kruchym sercu” przedstawioną przez uczniów klasy VII, którzy uczestniczyli także w spotkaniu z Wojciechem Widłakiem, autorem książki „Dwa serca anioła” transmitowanym online z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. 

Uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych uczestniczących w akcji (Zespół Szkolno – Przedszkolny
w Blizanowie, Szkoła Podstawowa nr 10 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa nr 22 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Rychnowie) uczestniczyli w zajęciach czytelniczo-plastycznych, podczas których oglądali filmy: o działaniu serca oraz bajkę o sercu, rozwiązywali puzzle online i stacjonarnie, przyswajali sobie alfabet zdrowego serca, kolorowali i wyznaczali drogę wyjścia serca z labiryntu.
W starszych klasach nie zabrakło testu wiedzy o sercu oraz wyjaśnienia znaczenia wyrażeń frazeologicznych związanych z sercem. Podczas finału uczniowie bawili się w odgadywanie kalamburów.

Dla seniorów ciekawe okazały się spotkania z Michałem Zembalą, kardiochirurgiem i Adrianą Szklarz, autorką książki „Kobieta z męskim sercem”, której fragment został przytoczony podczas spotkania.
Z zainteresowaniem wysłuchali także fragmentów powieści „Serce pasowało” Anny Mateji,
„Dziewczyny o kruchym sercu” Elżbiety Rodzeń, „Serce na wietrze” Elżbiety Sidorowicz oraz wierszy znanych poetów i anegdot Sztaudyngera. W tym roku do akcji dołączyła nasza filia PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego Filia w Ostrowie Wlkp organizując spotkania seniorów z Dziennego Domu „Senior” w Ostrowie Wielkopolskim, Przedszkoli: nr 10 Kubuś Puchatek i nr 8 Krasnala Hałabały
w Ostrowie Wielkopolskim.

https://www.facebook.com/watch/?ref=saved&v=1774695849631652

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *