Konopnicka na zdrowie w Książnicy Pedagogicznej

Wskazówki o zdrowym trybie życia w wierszach Marii Konopnickiej były tematem spotkania zorganizowanego w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kaliszu. Akcja została skierowana do uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu.
 
Pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka Maria Konopnicka jest patronką 2022 roku. Przypominając jej rozmaite dokonana kaliska biblioteka postanowiła odkryć tematykę zdrowia ukrytą w wierszach poetki. Jak się okazuje takie wiersze, jak choćby Komedia przy myciu, Pranie, Pszczółki, czy Jabłonka są doskonałym źródłem wskazówek o zdrowym trybie życia.
Te i inne utwory Marii Konopnickiej czytały Anna Napierała, zastępca państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Kaliszu, Elżbieta Wojtyła kierownik Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia kaliskiego sanepidu, Małgorzata Kołodziej, wicedyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, Iwona Maciejewska kierownik działu gromadzenia, uzupełniania i opracowania zbiorów oraz Paulina Matysiak.
Czytanie książek to doskonały sposób na miłe spędzanie wolnego czasu się i oderwanie się od szarej rzeczywistości. Oprócz samej przyjemności czytania, książki niosą ze sobą również korzyści dla zdrowia. Dlaczego? Czytanie książek zwiększa empatię i polepsza relacje międzyludzkie. Fikcja literacka wprowadza czytelnika do różnych, wykreowanych przez pisarzy światów.
To w książkach możemy zobaczyć nowe relacje międzyludzkie jak i poznać odmienne formy zachowań, dbania o zdrowie czy zabawy – podkreśla Elżbieta Wojtyła.
Podczas spotkania nie zabrakło też gimnastyki umysłu.
Organizatorzy przygotowali dla uczniów quizy i krzyżówki. A na zakończenie Mariola Śmiecińska z kaliskiej książnicy zaprezentowała historię kaliskiej fabryki lalek.
Skip to content