Narodowe Czytanie w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” odbyło się w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Do lektury zasiedli bibliotekarze i zaproszeni goście, a wśród nich prof. Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, członek Rady Języka Polskiego.

 Na jubileuszową, 10. edycję Narodowego Czytania do kaliskiej Książnicy zaproszeni zostali między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. M. Konopnickiej w Kaliszu oraz Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie, a dzięki internetowej transmisji do wydarzenia dołączyła młodzież ze szkół z Jarocina, Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego, Krotoszyna, Kępna i Ostrzeszowa, czyli z terenu działania filii Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Gości powitała Jolanta Nowosielska, dyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, a ideę Narodowego Czytania przybliżyła Róża Pomiecińska, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego.

Fragment tragifarsy Gabrieli Zapolskiej czytali: prof. Michał Rusinek, Violetta Słupianek, dyrektor kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Beata Prus, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu, Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, Jakub Pokojowczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej
w Rychnowie oraz pracownicy biblioteki – Henryka Karolewska, Paulina Matysiak i Iwona Maciejewska. W drugiej części wydarzenia odbyło się spotkanie autorskie i dyskusja z Michałem Rusinkiem na temat jego twórczości oraz współpracy z Wisławą Szymborską. Do zadawania pytań aktywnie włączyła się publiczność obecna na sali, jak i on-line. Wśród uczestników rozlosowano książki z indywidualną dedykacją Michała Rusinka. Nie zabrakło też podpisywania egzemplarzy książek czytelników. Sponsorem słodkiego poczęstunku był Colian.

Skip to content