WYSTAWA „ODKRYWANIE ŚWIATA WŁADYSŁAWA KOŚCIELNIAKA”


WYSTAWA „ODKRYWANIE ŚWIATA WŁADYSŁAWA KOŚCIELNIAKA”
W 105. rocznicę urodzin
  
„Odkrywanie świata Władysława Kościelniaka” tak zatytułowana jest wystawa fotograficzna przygotowana z okazji 105. rocznicy urodzin wielkiego kaliszanina, prezentowana w galerii Książnicy. Kuratorem wystawy jest dr Bogumiła Celer.
 
Ekspozycja ma charakter fotograficznej opowieści o życiu Władysława Kościelniaka (1916-2015). Prezentujemy 20 plansz, na których znalazły się reprodukcje zdjęć rodziców artysty, rodzeństwa, ślub Nany i Władka Kościelniaków, zdjęcie z synem Cyprianem. Pokazujemy Władysława Kościelniaka jako harcerza, studenta, żołnierza, podróżnika i przede wszystkim artystę. Fotografie wzbogacone są wspomnieniami artysty wyciągniętymi z notatników, wywiadów, felietonów, książek. Ostatnia plansza poświęcona jest uroczystemu przekazaniu pracowni artystycznej Kościelniaka Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, które miało miejsce w 2006 r.
 
W kolekcji Kościelniaka przechowywanej w Książnicy są tysiące fotografii. Utrwalone zostały na nich sceny rodzinne, twarze przyjaciół, wernisaże wystaw, uroczystości, widoki odwiedzanych przez artystę miejsc.
Zwiedzający wystawę mają niecodzienną możliwość zobaczyć wybrane fotograficzne wizerunki Mistrza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane.
Życzymy miłego oglądania i zapraszamy od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 19.00. Zorganizowane grupy szkolne przyjmujemy po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. (62) 506 59 73 (dział zbiorów specjalnych).
Oprac. Bogumiła Celer
Skip to content